Alueen palvelut

Hyötyvirta-yritysalueella on vahva verkosto loppusijoitukseen ja materiaalien kierrätykseen polttoaineeksi sekä teollisuuslaitteiden uusiokäyttöön. Tavoitteenamme on vahvistaa yritysten uusiokäyttöä mm. rakennuselementtien ja sähkölaitteiden sekä viherrakentamisen raaka-aineiden osalta. Ympäristömittauksen kysyntä kasvaa koko ajan, johon jo pelkästään sijaintinsa puolesta Hyötyvirta antaa liiketoimintamahdollisuuksia.

 

Hyötyvirta yritysalueella toimivia yrityksiä:

 

Yritys Toimiala Yhteyshenkilö Puhelin Sähköposti Toimisto Lisätietoja: Internet:
Fortum Waste Solutions Oy (Ekokem Oy Ab) Jätteiden kierrätys ja hyötykäyttö Tuomas Vuolle +358503594940 tuomas.vuolle(at)fortum.com Ekokaari 33, 46860 Keltakangas https://www.fortum.fi/kierratys-ja-jatepalveluiden-toimipisteet
Jarmo Toikka Ky Kiviainestoimitus ja maansiirtotyöt Jarmo Toikka 0400 251 007 jarmo.toikka (at) jarmotoikka.fi PL 6, 46901 Inkeroinen www.jarmotoikka.fi
JM Ekoturve Oy Jätehuolto ja suodatusjätteiden käsittely Jari Tielinen 0400 550 455 jari.tielinen (at) ekoturveoy.inet.fi Ekokaari 23, 46860 Keltakangas JM Ekoturve Oy
Jätehuolto E.Parkkinen Oy Jätehuolto ja rakennusjätteiden käsittely Erkki Parkkinen 0400 551 347 erkki.parkkinen(at)jep.fi Hallitie 1, 46860 Keltakangas www.jep.fi
Kompostointitoiminta Kymenlaakson Jäte Oy (ent. Kuljetus Sinkkonen Oy) Rumpukompostointi Aki Koivula +358 40 354 0764 aki.koivula (at) kymenlaaksonjate.fi Ekokaari 90, 46860 Keltakangas Kompostointitoiminta Kymenlaakson Jäte Oy (ent. Kuljetus Sinkkonen Oy)
Kymenlaakson Jäte Oy Jätteenkeräys- ja käsittelypalvelut Kari Martikainen 050 498 9630 kari.martikainen(at)kymenlaaksonjate.fi Ekokaari 50, 46860 Keltakangas www.kymenlaaksonjate.fi
Ekokaari Oy Jätteenkäsittelypalvelut Aki Koivula 040 354 0764 aki.koivula(at)kymenlaaksonjate.fi Ekokaari 50, 46860 Keltakangas https://www.kymenlaaksonjate.fi/kymenlaakson-jate-oy/ekokaari-oy/
NCC Roads Oy Asfalttiurakoitsija ja kiviainestoimittaja Petri Laisi 010 507 6917 petri.laisi(at)ncc.fi Majurintie 2 C, 46900 Inkeroinen www.ncc.fi
Puukas Ky Puusepänliike Jorma Mustonen 05 363 5390 info (at) puukas.fi Ekokaari 149, 46860 Keltakangas www.puukas.fi
Umacon Oy Teollisuuden kone- ja rakennuspurkutyöt Jani Haapalainen +358 40 769 4989 jani.haapalainen(at)umacon.fi Jäsperintie 7, 46800 Myllykoski www.umacon.fi
Metsäliitto Puutavaran terminaali www.metsagroup.com/fi